تولید برق از انرژی باد


تولید برق از انرژی باد که در بازه‌های زمانی دارای تغییرات کم و ثبات قابل‌ توجهی است ،تبدیل به یک روش تولید برق قابل‌ اعتماد شده است.
جريان همرفتي پديده اي است كه در مايعات و گازها در اثر اختلاف دما به وجود مي آيد . از جريان همرفتي گازها ، اينجا هوا ، مي توان براي توليد انرژي الكتريكي استفاده كرد. نتيجه جريان همرفتي هوا در طبيعت ، اگر كم باشد “نسيم” و اگر زياد باشد “باد” خواهد بود. بادها و نسيم هاي پيوسته بيشتر در سواحل درياها و اقيانوس ها شكل مي گيرد ، به همين دليل نيروگاه هاي بادي توليد برق موجود در جهان بيشتر در اين مناطق ساخته ومورد بهره برداري قرار مي گيرند .
توربین بادی چیست؟
توربین بادی به طورکلی ماشینی است که انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.
در توربین‌های بادی پره‌ها به گونه ‌ای طراحی می‌شوند که با وزش باد به گردش درآیند. گردش پره‌ها محور درونی روتور توربین را می‌چرخاند و در نهایت بعد از تبدیل گشتاور به سرعت دورانی در جعبه ‌دنده (گیربکس)، توان مکانیکی به توان الکتریکی تبدیل می‌شود.
انواع توربین‌های بادی
توربینهای محور افقی که به اختصار HAWT یا (Horizontal Axis Wind Turbines) نیز نامیده می‌شوند، رایج ترین نوع توربین‌های بادی مورد استفاده هستند.

همه اجزا توربین (پره‌ها، جعبه دنده، ژنزاتور و …) بالای برجی بلند و در راستای باد قرار می‌گیرند. این توربین‌ها برای رسیدن به بیشترین بازدهی باید دقیقاً در جهت وزش باد قرار گیرند، لذا توربینهای محور افقی باید سیستمی برای تنظیم در مقابل باد قرار گرفتن داشته باشند که به آن مکانیزم یاو (Yawing) می گویند.
به طوری که کل ناسل می تواند به سمت باد بچرخد. در توربین‌های کوچک دنباله بادنما این کنترل را بر عهده دارد. ولی در سیستم‌های متصل به شبکه ، سیستم کنترل یاو فعال می باشد که به وسیله سنسورهای تعیین کننده جهت باد و موتورها، ناسل به سمت باد می‌چرخد.

توربینهای محور عمودی که به اختصار VAWT یا (Vertical Axis Wind Turbines) نامیده میشوند، روتور اصلی به صورت عمودی قرار میگیرد. مهمترین مزیت توربین بادی عمودی این است که نیازی به تنظیم جهت قرارگیری نسبت به جهت باد ندارند و همچنین در ارتفاع کم نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

توربینهای محور عمودی به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند: Savnoius و Darrieus
Savnoius مانند یک چرخ آب با نیروی درگ کار می کند در حالی که Darrieus از تیغه هایی مشابه توربینهای محور افقی استفاده می کند. توربینهای محور عمودی بسیار نزدیک به زمین قرار می گیرند که از مزیتهای آن قرار دادن تجهیزات سنگین آن از جمله گیربکس و ژنراتور نزدیک به سطح زمین می باشد، هرچند که شدت باد در سطح زمین کمتر است و در نتیجه برق کمتری تولید خواهد نمود.
از دیگر مزایای این نوع توربینها می توان به نیاز نداشتن سیستم یاو اشاره کرد چراکه این نوع توربینها، باد را از هر جهت مهار می کنند و این مزیت برتری بسیاری نسبت به کمبودهای آن دارد. از کمبودهای آن می توان به این مورد اشاره نمود که این نوع توربینها به طور خودکار مانند توربینهای محور افقی شروع به کار نمی کنند.

0
0
image
http://treethemes.net/themes/hazel/demo3/wp-content/themes/hazel/
http://treethemes.net/themes/hazel/demo3/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home2/treethemes/public_html/themes/hazel/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
on
off
off