تشخیص کیفیت سیم و کابل


در این مقاله سعی داریم نکاتی را در رابطه با تشخیص کیفیت سیم و کابل برای شما توضیح دهیم.
شاخص اصلی برای تعیین کیفیت سیم و کابل تحت عنوان مقاومت هادی نام برده می شود.مقاومت هادی کمیتی است که بیشتر به مقدار هادی (معمولا مس یا آلمینیوم) استفاده شده در سیم و کابل مربوط می شود .البته نسبت عکس دارند .اکثر هزینه تولید نیز مربوط به همین مس یا آلمینیوم مصرفی است . روش های تولیدکنندگان سیم و کابل نامرغوب برای کاهش هزینه و طبعا کیفیت ،بیشتر در این قسمت است.
روش هایی که در تولید سیم و کابل غیر استاندارد به کار می رود:
1. استفاده از مس در سیم و کابل، کمتر از حد مجاز
2. استفاده از مس با خلوص پایین تر از استاندارد
3. استفاده از CCA به جای مس
4. کمتر بودن طول سیم و کابل از طول عنوان شده روی برچسب محصول.
5. تغییر زخامت هادی در طول سیم و کابل.
6. استفاده از مواد اولیه نامرغوب در تولید روکش سیم و کابل
نحوه تشخیص سیم و کابل تقلبی
ما مشکلات استفاده از سیم و کابل های تقلبی را قبلا مورد بحث و بررسی قرار داده ایم .تشخیص کابل های تقلبی و با برچسب نادرست در نگاه اول کاری بسیار سخت است مخصوصا اگر بدانیم بیشتر بسته بندی و برچسب های مورد استفاده دقیقا مانند نمونه اصل هستند. واضح ترین نشانه یک کابل مجاز این است که مطمئن شویم که هر جعبه از کابل برچسب هولوگرافیک UL را دارد .
1. سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد (موج دار بودن سطح سیم وکابل‌های غیرقابل انعطاف ایراد محسوب نمی‌شود).
2.قطر زیاد عایق یا غلاف سیم وکابل دلیلی مبنی بر مرغوب بودن آن محصول نیست متأسفانه برخی از تولیدکنندگان با کاستن از وزن مس لازم در سیم و کابل و افزودن به قطر عایق یا غلاف سبب می‌شوند وزن محصول مناسب به نظر برسد اما این محصول قابلیت استفاده برای مورد طراحی شده را نخواهد داشت و در صورت استفاده سبب بروز آتش‌سوزی و یا مشکلات دیگر می‌شود.
3. هنگامی که سیم را از مقطع برش می‌زنیم (توسط سیم چین یا تیزبر) باید هادی (مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن هادی گفته می‌شود.
4. هنگامی که کابل را از مقطع برش می‌زنیم باید غلاف به گونه‌ای سیم‌ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم‌ها مساوی باشدکه اصطلاحاً به آن سنتر بودن سیم‌ها گفته می‌شود.
5. عایق سیم هنگام جداسازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.
6. در مورد کابل‌ها باید دقت نمود که جداسازی سیم‌ها از هم و از غلاف کاملاً آسان انجام پذیرد.

0
0
image
http://treethemes.net/themes/hazel/demo3/wp-content/themes/hazel/
http://treethemes.net/themes/hazel/demo3/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home2/treethemes/public_html/themes/hazel/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
on
off
off